Do Chorwacji samochodem

Do Chorwacji samochodem

Jedną z możliwości, jednocześnie najbardziej popularną metodą dostania się do Chorwacji jest podróż samochodem. 
Do wjazdu na terytorium Chorwacji samochodem potrzebne jest ważne prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta oraz jego ubezpieczenie. 

Najważniejsze przepisy ruchu drogowego w Chorwacji. 
Ograniczenia prędkości: 
w terenie zabudowanym 50km/h 
poza terenem zabudowanym 90km/h, campery oraz auta z przyczepą 80km/h 
na drogach ekspresowych 110km, campery oraz auta z przyczepą 80km/h 
na autostradach 130km/h, kampery oraz auta z przyczepą 90km/h 
Jazda w pasach bezpieczeństwa jest obowiązkowa. 
Światła mijania muszą być włączone w nocy, przy niesprzyjających warunkach, w tunelach oraz w okresie obowiązywania czasu zimowego. 
Poziom alkoholu we krwi nie może przekroczyć 0,5 promila. 
Opony letnie muszą posiadać bieżnik powyżej 1,6mm, w okresie zimowym po Chorwacji należy poruszać się na oponach zimowych lub całorocznych. 
Wyposażenie samochodu kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek. Autostrady w Chorwacji są płatne, ceny można sprawdzić na stronie arz.hr Poniżej przedstawiamy kilka tras i ciekawe miejsca, które warto po drodze zobaczyć. 

Trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię Odległość z Warszawy do Zadaru 1315km. Winiety Czechy, Austria, Słowenia Jest to najpopularniejsza i najlepsza droga, niemal cały czas jedzie się autostradami lub drogami szybkiego ruchu. Wybierając tę trasę warto zwiedzić Brno, Wiedeń i Maribor. Położone na czeskich Morawach Brno ma bardzo ładne Stare Miasto z dwoma rynkami Zelný Trh i Náměstí Svobody. Koniecznie trzeba zobaczyć Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła wybudowaną na szczycie wzgórza Petrov i Stary Ratusz. Poza Starym Miastem Brno raczej nie jest ciekawe. Kolejnym ciekawym miejscem po drodze do Chorwacji jest stolica Austrii. Warto zwiedzić zabytkowe centrum Wiednia, które od 2001 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Osoby lubiące rozrywkę z pewnością chętnie skorzystają z największego wesołego miasteczka w Europie Wiener Prater. Drugie co do wielkości miasto Słowenii Maribor także warto odwiedzić. Do głównych atrakcji turystycznych Mariboru należy między innymi położony w centrum na Placu Zamkowym (Grajski Trg) zamek wybudowany w XV wieku. Miasto może się poszczycić najstarszą winoroślą na świecie, mająca około 400 lat, która została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. W Mariborze można skorzystać z kolei linowej na Mariborsko Pohorje

Trasa przez Słowację i Węgry Odległość z Warszawy do Zadaru 1330km. Winiety Węgry i Słowacja (możliwość ominięcia) Droga jest znacznie wolniejsza ponieważ mniej więcej 1/3 trasy wiedzie jezdniami jednopasmowymi. Dodatkowo na Słowacji jedzie się górami, w których jest dużo tirów. Są też plusy tej trasy. Przez Słowację można przejechać bez winiety, wystarczy ominąć 25 kilometrowy odcinek drogi między Bańską Bystrzycą, a Zvolen jadąc wzdłuż drogi szybkiego ruchu. Wybierając tą trasę zobaczyć można między innymi: Zamek Orwaski w Orawskim Podzamczu, Budapeszt, największe jezioro Europy Środkowej Balaton. Zamek Orawski wznosi się nad miastem Orawskie Podzamcze. Wybudowany został około 1241r na skale dzięki czemu wznosi się ponad 110 metrów nad rzeką Orawa. Na całość zamku składają się trzy kompleksy, najstarszy Zamek Górny, Zamek Średni i Dolny. Więcej informacji znajduje się na stronie www.oravskemuzeum.sk. Budapeszt stolica Węgier naszpikowana zabytkami. Idealne miejsce na nocleg w czasie podróży do Chorwacji. Miasto utworzone w latach 1872-73 z połączenia trzech miejscowości: Budy, Pestu i Obudy. Obecny kształt Budapeszt przybrał w 1950 roku po przyłączeniu do niego 23 miejscowości. Lista ciekawych miejsc jest długa i ciężko jest w krótkim czasie zobaczyć wszystko. Chcąc szybko zwiedzić Budapeszt warto skorzystać z oferty autobusów turystycznych, których trasy obejmują liczne zabytki. Jedną z opcji jest oferta Hop on Hop off, za 7000 forintów dostajemy dwudniowy bilet na autobusy tej firmy, wieczorny objazd autokarem, dwa rejsy statkiem, gulasz na Górze Gellerta i małe piwo. Przystanki zlokalizowane są między innymi: na Górze Gellerta, na Wzgórzu Zamkowym, przy Wielkiej Synagodze, przy Placu Bohaterów, przy Operze, przy Parlamencie, a płynąc statkiem na Wyspie Św. Małgorzaty. Na każdym przystanku można wysiąść, pozwiedzać i pojechać dalej kolejnym autobusem. Oczywiście wszystkie te i inne ciekawe miejsca można zwiedzić na własną rękę podróżując środkami komunikacji miejskiej. Szczególnie polecamy metro, którego pierwszą linię wybudowano w 1896 roku. 

Niemcy, Czechy, Austria, Słowenia Odległość ze Szczecina do Zadaru 1515km (nie jadąc przez Czechy) lub 1500km (przez Czechy). Winiety Czechy, Austria, Słowenia. Trzecia opcja jest zdecydowanie najlepsza dla osób mieszkających w zachodniej Polsce. Po drodze można zwiedzić przede wszystkim dwie stolice: niemiecką Berlin i czeską Pragę. Brama Brandenburska, Reichstag, Siegessäule – kolumna zwycięstwa, Ratusz, Mur berliński, Fernsehturm, Pałac Charlottenburg, Ewangelicki Kościół Pamięci cesarza Wilhelma I, Nowa Synagoga, Muzeum Żydowskie, Stara Galeria Narodowa, Grunewaldturm, Muzeum Pergamońskie, Stare Muzeum, Muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum, Zamek Bellevue. To tylko część atrakcji turystycznych, które zwiedzić można w Berlinie. Po całodniowym zwiedzaniu warto się trochę rozerwać korzystając z nocnego życia, które oferuje nam niemiecka stolica. Skupisko kilkudziesięciu knajp i klubów znaleźć można na Oranienburger Strasse i Rosenthaler Strasse w dzielnicy Mitte we wschodnim Berlinie.
Niemniej atrakcji czeka nas w czeskiej Pradze. Lista zabytków jest równie imponująca co w Berlinie. Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha (św. Adalberta), Złota Uliczka, Stare Miasto na prawym brzegu Wełtawy, Ratusz Staromiejski (XIV wiek) ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj, Most Karola, Malá Strana, barokowy kościół św. Mikołaja z XVIII w, ściana Johna Lennona, wzgórze Wyszehrad, Ratusz Nowomiejski, wieża telewizyjna z platformą widokową, Tańczący dom” nad Wełtawą, Galeria Narodowa Sztuki Europejskiej, Teatr Narodowy, Galeria Narodowa. 
(c)2021, All Rights Reserved